Warning: Illegal string offset 'url' in /blog/kalamarz/wp-content/themes/csblog/functions-theme.php on line 154

Wieczne pióro a pióro kulkowe

Kategoria: Blog

O tym czym jest i jak wygląda wieczne pióro wie w zasadzie każdy. Większość osób zapewne potrafiłaby także pokrótce przedstawić zasadę jego działania. Czym jednak pióro wieczne różni się od swojego młodszego krewniaka, czyli pióra kulkowego wie jednak niewielu. Bardzo dużo osób myli ze sobą te dwa  narzędzia do pisania, ze względu na bardzo podobny wygląd. Najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego i ozdabiane materiałami szlachetnymi. Są eleganckie, wytworne i szykowne.  Jest jednak między nimi poważna różnica w konstrukcji, a dokładnie w sposobie nakładania atramentu. Chcąc ją dokładnie zaprezentować, należy dokonać krótkiej charakterystyki obydwu przyrządów.

Podobieństwa i różnice piór

Wieczne pióro, jako materiału pisarskiego, używa zgromadzonego w systemie do napełniania ciekłego atramentu. Pod wpływem grawitacji ciecz ścieka przez spływak do metalowej stalówki  i zostaje przeniesiona na kartkę.

Charakterystyka pióra kulkowego jest bardzo podobna. Pełni ono tę samą funkcję i posiada niemal identyczną budowę. Jedyny szkopuł tkwi w kilku szczegółach. Wieczne pióro wyposażone jest w zbiornik zakończony stalówką z wrytym cieniutkim rowkiem. Ciecz spływa pod wpływem nacisku i grawitacji i ostaje na rowku stalówki. To za jej pomocą można przenosić atrament z pióra na papier. Natomiast w piórze kulkowym atrament ze zbiorniczka lub naboju spływa nie na stalówkę, lecz metalową kulkę. Za jej pomocą możliwe jest przenoszenie atramentu z pióra na kartkę.

Pomiędzy piórem wiecznym a kulkowym jest więc jedna istotna różnica. Wieczne pióro ma klasyczny i niezmienny system nakładania atramentu. Pióro kulkowe jest zaś połączeniem tradycyjnego narzędzia z nowoczesnym długopisem. Dzięki temu posiada elegancję wiecznego pióra i wygodę długopisu.