Rodzaje stalówek pióra wiecznego

Kategoria: Blog

Różne pióra 

Wieczne pióro postrzegane jest, jako symbol prestiżu i szacunku, ikona luksusu i komfortu oraz oznaka przywiązania do kultury i tradycji. Jest to jedyne narzędzie do pisania, które posiada tak różnorodne odmiany, rodzaje, klasy i gatunki. Każda z nich to osobny rozdział historii. Pomysłowość wynalazców i zaangażowanie producentów. Na naszym blogu pragniemy zaprezentować krótką charakterystykę niektórych rodzajów pióra wiecznego.

Rodzaje stalówek

Pióro wieczne generalnie składa się z różnych elementów. Jednym z najważniejszych, bo nie bez powodu nazywanym sercem pióra, jest stalówka.  Pomimo tego, że służy ona li tylko do pisania, to może mieć różne odmiany. Najpopularniejszą odmianą jest pióro ze standardową stalówką. Zaokrąglona końcówka zapewnia gładkie, płynne i jednolite pismo. Dostosowana jest zarówno do osób prawo-, jak i leworęcznych.  Wyróżniamy tutaj różne jej grubości:

  • XF/EF /ekstra fine/ – super cienka;
  • F /fine/ – cienka;
  • M /medium/ – średnia;
  • B /broad/ – gruba;
  • BB/2B /2broad/- podwójnie gruba.

Jednak pamiętajmy, że EF-ka EF-ce nierówna 🙂 Ma tutaj znaczenie konkretna marka, chociaż generalnie można przyjąć, że europejska numeracja różni się  o jeden rozmiar  od japońskiej. Czyli europejska stalówka w rozmiarze Fine to japońska Medium lub czasami nawet Medium Broad. To, jaką grubość stalówki wybierzemy zależy tylko od naszych preferencji, jednak pamiętajmy, że dla osoby piszącej drobnym maczkiem lepszym wyborem będzie stalówka cieńsza, która sprawi, że pismo będzie czytelniejsze.

Niemniej często stosowana jest stalówka o ściętej końcówce. Zakończenie pióra charakteryzuje się idealnie ściętym skosem pod kątem 15° w lewą stronę. Kształt umożliwia używanie narzędzia nawet pod bardzo ostrym kątem. Dodatkowo zaokrąglone zakończenie nadaje urządzeniu uniwersalnego charakteru.

Kolejną odmianą jest pióro ze stalówką o odwrotnie ściętej końcówce. Narzędzie, podobnie jak wcześniejsze, posiada precyzyjnie ściętą końcówkę pod kątem 15°. Różnica jednak tkwi w kierunku. Stalówka o odwrotnie ściętej końcówce posiada ścięcie w prawą stronę. Podobnie jak poprzednia, wyposażona jest w zaokrąglone zakończenie umożliwiające swobodne używanie.

Ostatnim rodzajem jest stalówka do pisania pochylonego. Końcówka wyróżnia się prostym, ostro ściętym i płaskim zakończeniem tzw. stub. Stalówka umożliwia tworzenie dwóch różnych linii.   W jednym kierunku – poziomym, linia jest cienka, w pionowym – gruba. Dodatkowo rodzaj linii zależny jest od kąta pochylenia.  Znakomicie sprawdza się w kaligrafii ale może być intrygującą alternatywą przyrządu, którym  składamy ważne podpisy. Ten rodzaj stalówki dodaje miłego akcentu do naszego pisma, czyniąc je ciekawszym.

Stalówki wydają się być identyczne, jednak tylko z pozoru. W rzeczywistości każda końcówka zapewnia inny styl pisania i dostosowana jest do konkretnego odbiorcy.