Budowa pióra wiecznego

Kategoria: Blog

Klasyczna elegancja i współczesna pomysłowość

Wieczne pióro jest narzędziem kojarzącym się z prestiżem i elegancją. Jednak niewiele osób wie, że narzędzie to rozwijało się przez wiele lat. Ewoluował nie tylko jego wygląd, ale również budowa. Zmieniała się zwykle konstrukcja stalówki, spływak, a także system napełniania. Wieloletnia praca nad przyrządem sprawiła, że przybrał on obecną formę. Urządzenia łączącego klasyczny i elegancki wygląd ze współczesną i nowoczesną konstrukcją. W najlepszy sposób zobrazuje to analiza budowy pióra wiecznego.

Budowa wiecznego pióra

Wygląd i konstrukcja wiecznego pióra przez dziesięciolecia ulegały ciągłej ewolucji. Obecnie narzędzie to składa się z kilku elementów, które zapewniają mu funkcjonalność. Pióro zbudowane jest ze: stalówki, spływaka, sekcji, korpusu, skuwki oraz systemu napełnienia atramentem. Zasada działania narzędzia jest dość prosta. Atrament przechowywany jest w systemie do napełniania, części która ewoluowała przez kilkadziesiąt lat. Obecnie system opiera się na użyciu naboju wypełnionego cieczą lub konwertera z atramentem z kałamarza. Pod wpływem grawitacji ciecz spływa do spływaka, wewnętrznej części pióra łączącej system napełnienia z metalową stalówką. Spływak połączony jest z sekcją, czyli obudową pełniącą rolę ochrony przez rozlaniem atramentu. Pod wpływem siły ciążenia atrament osiada na metalowym zakończeniu. Stalówka, uważana za serce pióra, stworzona jest ze stali lub złota o różnorodnych kształtach. Zakończona jest irydową kulką bezpośrednio stykającą się z papierem. Stalówka umożliwia przeniesienie atramentu na papier w różnych formach. Całość obudowana jest korpusem, którego zadanie polega na okryciu wszystkich elementów urządzenia. Korpus najczęściej stworzony jest z delikatnego materiału, który jest miły w dotyku.

Jak więc widać, budowa wiecznego pióra jest bardziej skomplikowana niż długopisu czy ołówka. Podkreśla to tylko jego wyjątkowość i niezwykły charakter